fbpx
Otomobilog

Haberler, Özel Haber, Manşet

Hyundai Rusya’daki Fabrikalarını Satabilir

Hyundai'nin Rusya'daki fabrikalarını satmaya ve Ukrayna'yı işgali ve orada devam eden savaşa tepki olarak ülkeyi resmen terk etmeye yaklaştığı söyleniyor.  Otomobil üreticisi geçen yıl Rusya'daki

Hyundai’nin Rusya’daki fabrikalarını satmaya ve Ukrayna’yı işgali ve orada devam eden savaşa tepki olarak ülkeyi resmen terk etmeye yaklaştığı söyleniyor. 

Otomobil üreticisi geçen yıl Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldı ve o zamandan beri pazardan çıkmanın farklı yollarını düşünüyor. Güney Kore televizyon kanalı MBC, Hyundai’nin fabrikalarını satmak için görüşmelerin son aşamasında olduğunu ve Rus hükümetinden nihai onayı beklediğini iddia ediyor.

Geçen hafta sonunda Reuters ile konuşan Hyundai, Rusya’daki işlerinin geleceği için çeşitli seçenekleri gözden geçirdiğini ancak bu aşamada herhangi bir karar alınmadığını belirtti.

Hyundai, “Satışla ilgili devam eden görüşmeler olduğu doğru, ancak hiçbir şeye karar verilmedi” dedi.

Hyundai ve Kia 400 bin araç sattı

Hyundai geçmişte Rusya’da yılda yaklaşık 200.000 araç üretiyordu ve ülkenin Ukrayna’yı işgali otomobil üreticisi için özellikle uygunsuz bir zamanda geldi. Nitekim, St Petersburg’daki hizmet dışı bırakılmış bir General Motors fabrikasını Aralık 2020’de, Şubat 2022’de Rusya-Ukrayna savaşının tırmanmasından sadece 12 ay önce satın aldı. Hyundai ve Kia 2019 yılında Rusya’da toplam 400.000 araç sattı.

Rus otomobil endüstrisi işgalden bu yana felç olmuş durumda. Nitekim bu yılın başlarında açıklanan rakamlar, savaşın ve bunun sonucunda ülkeye uygulanan yaptırımların ve ihracat kontrollerinin ortasında geçen yıl yeni otomobil satışlarının %58,8 oranında düştüğünü ortaya koydu. Rusya’da geçen yıl toplam 687.370 araç satıldı ve bu rakam 2021’de teslim edilen 1,6 milyon araçtan önemli ölçüde daha az.

Avrupa İşletmeler Birliği’nin perakende satışların yüzde 12 artarak yaklaşık 770.000 araca ulaşabileceğini belirtmesiyle satışların 2023 yılında iyileşmesi bekleniyor.