fbpx
Otomobilog

Haberler, Özel Haber, Manşet

Batarya yangınlarına yeni çözüm

İsveçli Cold Cut Systems firmasının su jeti teknolojisi, İsveç Sivil Acil Durumlar Ajansı (SCCA) tarafından yapılan başarılı testlerin ardından, elektrikli araç bataryalarında artan termal kaçak

İsveçli Cold Cut Systems firmasının su jeti teknolojisi, İsveç Sivil Acil Durumlar Ajansı (SCCA) tarafından yapılan başarılı testlerin ardından, elektrikli araç bataryalarında artan termal kaçak yangın tehdidine karşı kullanılabilir.

Elektrikli araçlarda yangın riski küçük olsa da itfaiye hizmetleri için büyük bir endişe kaynağı. Lityum-iyon bataryalar şiddetli bir şekilde yanarak potansiyel olarak ‘jet alevleri’ üretir ve hidrojen siyanür dahil olmak üzere son derece zehirli gazlar çıkarır. Yeraltı otoparkı gibi kapalı bir alanda yanan çok sayıda elektrikli araç kısa sürede ekiplerin erişemeyeceği kadar sıcak hale gelebilir ve ayrıca bir elektrikli araç yangınını geleneksel yöntemlerle güvenli bir şekilde söndürmek için 150 bin lt’ye  varan büyük miktarda su gerekir. İçten yanmalı araç yangınları tipik olarak 4 bin lt’den daha az su kullanılarak söndürülebilir. 

Bataryalar, yangından saatler hatta günler sonra kendiliğinden yine tutuşabildiğinden geleneksel yöntemler de sonuçsuz kalabiliyor. Araç üreticileri bataryaların kontrollü bir şekilde kendi kendi yanıp bitmesine izin verilmesini  ya da aracı bir süre tamamen su altında bırakmayı öneriyor. Bu genellikle daha zor bir uygulama. 

ColdCut Cobra sistemi, aracın zeminini ve titanyum akü muhafazasını kesebilen aşındırıcı malzeme içeren 300 bar’lık bir su jeti kullanarak yangına kalbinden saldırır. Bu şekilde itfaiyeciler yanan hücrelere doğrudan su basabilmekte. SCCA tarafından yapılan testler sistemin yanan bir araç aküsünü 10 dakikadan daha kısa bir sürede söndürmek için sadece 750 lt su kullandığını gösteriyor. 

ColdCut sistemi ilk olarak 1997 yılında petrol rafinerileri gibi patlayıcı ortamlarda metali güvenli bir şekilde kesmenin bir yolu olarak piyasaya sürüldü, ancak kısa süre içinde kağıt fabrikaları, kömür madenleri ve kimya tesislerindeki yangınla mücadele ekipleri tarafından kullanılmaya başlandı. Cold Cut, diğer görevler için 14 Birleşik Krallık itfaiye servisine sistem tedarik ettiğini söylüyor.

Auto Express’in aktardığına göre şirket CEO’su Johan Ivarsson artan elektrikli araç sayısı ile birlikte bu tip sorunlarla nasıl başa çıkılabileceği konusunda çalışmalar yaptıklarını söylerken “Sonuçtan gerçekten memnunuz ve çok fazla yeni ilgi görüyoruz” dedi. 

Sistem, geleneksel itfaiye araçlarının ulaşamadığı yeraltı ve çok katlı otoparklara erişmek üzere tasarlanan yeni 6×6 Hızlı Müdahale aracı için İngiliz Prospeed şirketi tarafından benimsenmiş durumda.