fbpx
Otomobilog

Haberler, Özel Haber, Manşet

Shelby, Ford Mustang Mach-E GT ile elektriğe geçiyor

Shelby, Ford Mustang Mach-E GT için Avrupa'ya özel sınırlı sayıda üretilen bir yükseltme paketi ile elektrik çağına girdi. Paket ile birlikte Mach-E GT'ye sadece daha

Shelby, Ford Mustang Mach-E GT için Avrupa’ya özel sınırlı sayıda üretilen bir yükseltme paketi ile elektrik çağına girdi.

Paket ile birlikte Mach-E GT’ye sadece daha agresif bir görünüme kavuşmuyor, sürüş yüksekliği de 25 mm düşüyor. Paket aynı zamanda karbonfiber bir kaput, ön tampon altında bir spoiler ve ayna kapaklarını da içeriyor. 

Deneyimi tamamlayan egzoz sistemi

Shelby ve dünyanın önde gelen egzoz firmalarından biri olan Borla, Mustang Mach-E GT için

içten yanmalı bir motorun çıkardığı sesi taklit eden yeni bir ses sistemi de geliştirdi. “Hiper gerçekçi” olduğu söylenen yeni sistem, elektrik motorun devrini içten yanmalı motor ile karşılaştırarak özel bir algoritma sayesinde gerçekçi bir motor sesi üretiyor. 

Borla’nın pazarlama müdürü David Borla, elektrikli otomobillerde ses ve titreşim olmadan deneyimin eksik kaldığını söyleyerek  “Sürücülere bu gerçek zamanlı geri bildirimi sağlayan bir ses takometresi gibi ve aynı zamanda sürüş deneyimini geliştiren, araca kişilik ve ruh hissi veren heyecan verici bir film müziği çalan bir müzik aleti gibi” ifadelerini kullandı. Mach – E GT’de kullanılan sistemin bir benzeri  Abarth 500e ve Dodge Charger Daytona SRT Concept’te de kullanılıyor.

Sadece 100 tane 

Mach-E GT’nin 473 bg güç ve 860 Nm tork üreten motorun da ise bir değişiklik yok.  Shelby, karbon fiber parçaların SUV’un 2198 kg olan boş ağırlığını ne kadar azalttığını henüz detaylandırmadı ancak önemli bir marjda azalması beklenmiyor. Shelby paketi, 100 örnekle sınırlı olmak üzere 24 bin 900 € fiyatla satılıyor.

Şirketin kurucusu Carroll Shelby’nin torunu ve yönetim kurulu üyesi Aaron Shelby “Shelby Mustang Mach-E GT’yi başlangıçta sadece Avrupa’da sunmayı tercih ettik çünkü elektrikli araç satışları orada ABD’dekinden çok daha hızlı artıyor. Ayrıca 2016’dan 2021’e kadar Avrupa genelinde halka açık elektrikli araç şarj istasyonlarının sayısı yüzde 431 oranında arttı. Bu Shelby American için iyi bir iş mantığı” diye konuştu.