fbpx
Otomobilog

Haberler, Özel Haber, Manşet

Yeni Peugeot 308’in fiyatı belli oldu

Yeni Peugeot 308’in fiyatı sonunda belli oldu. Türkiye’de satılması uzun zamandır beklenen Peugeot’un Türkiye satış fiyatı açıklandı. C segmentinde yer alan yeni Peugeot 308’in fiyatıyla

Yeni Peugeot 308’in fiyatı sonunda belli oldu. Türkiye’de satılması uzun zamandır beklenen Peugeot’un Türkiye satış fiyatı açıklandı. C segmentinde yer alan yeni Peugeot 308’in fiyatıyla da Volkswagen Golf, Seat Leon, Opel Astra gibi modellerle rekabet etmesi bekleniyor.

Yeni Peugeot 308’in fiyatı haricinde tasarımı da ilgi çekiyor. Peugeot’un yeni tasarım çizgilerini kullanan ve yenilenen logosunu taşıyan ilk model olma ayrıcalığına sahip olan 308, markanın imzası haline gelen “Aslan Dişi” LED gündüz sürüş farları ve “Aslan Pençesi” yeni arka stop tasarımı ile dikkat çekiyor. 

Yeni Peugeot 308’in iç mekânında ise yine markanın tüm modellerinde yer verdiği i-Cockpit kullanılmış. Yükseltilmiş gösterge paneli, daha küçük boyutlara sahip direksiyon ve kişiselleştirilebilen i-Toggles’a sahip dokunmatik multimedya ekranı yeni 308’in sahip olduğu özelliklerden birisi. GT donanım seviyesi ile birlikte, orta ekranın altında bulunan dokunmatik “i-Toogles” sayesinde sürücü veya yolcu tarafından sıklıkla kullanılan 5 kısayol serbestçe atanabiliyor. Yeni Peugeot 308’de kullanılan kişiselleştirilebilir 3D dijital gösterge panelinde, araç ve yol hakkında tüm bilgiler sürücünün dikkatini dağıtmadan ekrana yansıtılıyor. Yüksek çözünürlüğü ve dokunma hassasiyetiyle 10 inçlik bilgi eğlence ekranı akıllı telefonlar seviyesinde akıcılığa sahip. Ekrana atanan widget’lar sayesinde istenilen özelliğe hızlıca ulaşılabiliyor. Bunun yanında kablosuz şekilde Android Auto ve Apple CarPlay bağlantısı da kabinde yaşanan görüntü kirliliğinin önüne geçiyor.

Yeni Peugeot 308’in fiyatı donanımı karşılıyor mu?

Yeni Peugeot 308 fiyatının karşılığını verene teknolojik ve yararlı donanımları da kullanıcısına sunuyor. Özellikle kış aylarında kirlenen geri görüş kamerası yeni 308’de kendini temizleme özelliğine sahip. Kullanıcıların daha güvenli yol almasını sağlayan kör nokta uyarı sistemi de geliştirilmiş. Uzun menzilli ultrasonik radarlar sayesinde, yeni Peugeot 308’deki kör nokta uyarı sistemi, geleneksel bir sistemdeki 25 metre yerine 75 metreye kadar mesafedeki bir aracı algılayabiliyor. Bu özellik sayesinde, kör noktaya yüksek hızda bir otomobil veya motosikletin yaklaşmasına karşı sürücü yan aynada yanıp sönen bir ışıkla çok daha erken uyarılıyor. Genişletilmiş menzili sayesinde sistem yeni Peugeot 308’in sağ ve solundaki her iki şeridi de denetliyor. 

Yeni Peugeot 308’in güvenlik donanımlarından birisi de geri manevra trafik uyarı sistemi. Yeni 308’in arka tamponuna yerleştirilen sensörler, arkadan yaklaşan diğer araçlar, bisikletler veya yayalara karşı sürücüyü uyarıyor. Sistem, 40 metreye kadar mesafede, 10 km/saate kadar hızda hareket eden nesneleri algılıyor. 

Yeni Peugeot 308’in GT’si nasıl?

Yeni 308’in LED Matrix farları da GT donanımı ile birlikte sunuluyor. Uzun hüzmeli farlar; ön camın üst kısmında bulunan kamera tarafından algılanan dış koşullara göre aydınlatma gücünü ve ışık hüzmesini ayarlayan 20 LED’den oluşuyor. Bir araç yaklaşırken (karşı yönden gelen veya önde ilerleyen), uzun hüzme segmentleri algılanan aracı karartacak şekilde aydınlatma hüzmesinde bir gölge oluşturuyor. Böylece çevredeki alan parlak bir şekilde aydınlatılırken sürücünün gözlerinin kamaşmaması sağlanıyor.

Yeni Peugeot 308’in fiyatı ne olacak 

Yen Peugeot 308’in fiyatı en çok merak edilenlerin başında geliyor. Türkiye’de satışa sunulan yeni Peugeot 308’in fiyatı donanım seviyesine göre değişiyor. 3 farklı donanım paketine sahip olan yeni 308’in fiyatı baz donanım seviyesi olan Active Prime’da 775 bin TL olarak belirlenmiş. Orta seviye olan Allure donanım seviyesine sahip yeni Peugeot 308’in fiyatı ise 830 bin TL olarak açıklanıyor. En üst donanım paketi olan GT donanım seviyesinde ise yeni Peugeot 308’in fiyatı 915 bin TL’ye yükseliyor. 

Yeni Peugeot 308’in rakipleri kimler?

Yeni Peugeot 308 kompakt sınıfta yer alan bir hatchback. Bu sınıfta oldukça birçok farklı seçenek kullanıcların önün çıkıyor. Bunlardan en önemlisi ise Volkswagen Golf. İki farklı benzinli motor seçeneği ile satın alınabilen Volkswagen Golf’ün başlangıç fiyatı 599 bin 900 TL. Eğer otomatik vites isterseniz başlangıç fiyatı 717 bin TL’ye yükseliyor. 

Yeni Peugeot 308’in fiyatını karşılaştırabileceğimiz bir diğer modelse Seat Leon. İki farklı motor seçeneğine sahip olan ve sadece otomatik vites ile alınabilen Seat Leon’un başlangıç fiyatı ise 690 bin TL. 

PSA grubuna ait olan Opel’in yeni tanıttığı Astra da yine Peugeot 308’in fiyatını karşılaştırabileceğimiz bir diğer model. 2’si benzinli biri dizel olmak üzere üç farklı motor seçeneğine sahip olan Opel Astra’nın baz donanıma ve manuel şanzımana sahip versiyonu 668 bin 900 TL’den satışa sunuluyor. Yine baz donanıma sahip benzinli ve otomatik versiyon ise 774 bin 900 TL’ye satın alınabiliyor.