fbpx
Otomobilog

Haberler, Özel Haber, Manşet

Covid-19 süreci hızlandırdı!
Ford 5 bin kişiyi işten çıkarıyor

Ford, 1919’dan bu yana üretim yaptığı Brezilya’daki fabrikasını kapatma kararı aldı.  Küresel yeniden yapılanma süreci nedeniyle alınan bu kararla birlikte, yaklaşık beş bin çalışan işini

Ford, 1919’dan bu yana üretim yaptığı Brezilya’daki fabrikasını kapatma kararı aldı. 

Küresel yeniden yapılanma süreci nedeniyle alınan bu kararla birlikte, yaklaşık beş bin çalışan işini kaybedecek. Bu kapatma kararı ise Ford’a vergiler öncesi 3.3 milyon euro’yu bulacak. 

İki yıl önce Ford, küresel üretim ağında “fazla iş gücü” azaltılması da dahil olmak üzere maliyetleri küresel olarak 15 milyar euro azaltma planını ayrıntılı olarak açıkladı, ancak kapanışların hızlanmasının sebebi olarak Covid-19 salgını gösteriliyor. Ford Güney Amerika başkanı Lyle Watters, “son dört çeyrekte daha iyi sonuçlar alınmasına rağmen devam eden olumsuz ekonomik ortamın” önlemleri zorunlu kıldığını söyledi.

Markanın Camaçari ve Taubate tesislerindeki araç üretimi durduruldu. Her iki tesis de satış sonrası pazarını desteklemek için birkaç ay boyunca parça üretmeye devam ederken, Troller SUV üretim hattı bu yılın son çeyreğine kadar açık kalacak.

Brezilya’da üretilen modeller arasında 2019 yılında Avrupa pazarında satışı durdurulan küçük sınıf otomobil Ka+ ve Avrupa örnekleri Romanya’da üretilen Ecosport SUV yer alıyor. Ford daha önceleri F-4000 ve F-350 ağır hizmet kamyonetlerini Sao Bernardo do Campo’daki bir tesiste üretiyordu ancak bu tesisi 2019’da benzer nedenlerle kapattı.

Yerel üretim sona ermesine rağmen, Ford “Güney Amerika’daki tüketicilere Arjantin, Uruguay ve diğer pazarlardan SUV’lar, pick-up’lar ve ticari araçlar da dahil olmak üzere giderek daha fazla elektrikli araç portföyü sunacağını” söyledi.

Şirketin Bahia ürün geliştirme merkezi, Tatui deneme alanı ve Sao Paolo bölge merkezi kapanmayacak.

Ford CEO’su Jim Farley alınan karar için “Ford Güney Amerika ve Brezilya’da bir asırdan fazla süredir faaliyet gösteriyor. Alınan kararın zor ama sağlıklı ve sürdürülebilir bir iş yaratmak için gerekli olduğunu biliyoruz. Brezilya’daki üretimi sona erdirerek, küresel portföyümüzdeki en heyecan verici ürünlerden bazılarıyla tüketicilerimize hizmet vererek çevik ve yalın bir iş modeline geçiyoruz. Ayrıca, gelecekte, çevresel açıdan daha verimli ve güvenli araçlara olan ihtiyacı etkin bir şekilde karşılayarak, bağlanabilirlik, elektrifikasyon ve otonom teknolojilerin getirdiği faydaların kullanılabilirliğini hızlandıracağız” dedi.