fbpx
Otomobilog

Haberler, Özel Haber, Manşet

Teslimatlar rekor getirdi

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği yılın ilk yarısına ait verileri paylaştı. Buna göre 2023 Haziran ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2022 yılı Haziran

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği yılın ilk yarısına ait verileri paylaştı. Buna göre 2023 Haziran ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2022 yılı Haziran ayına göre yüzde 37,5 artarak 110 bin 861 adet oldu. Bu sayede zamanların en yüksek satışa ulaşılan haziran ayı da oldu. 

Yine bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırdığımızda otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 40,1 artarak 89 bin 833 adet olurken, hafif ticari araç pazarı yüzde 27,3 artarak 21 bir 28 adet oldu.

2023 yılı Ocak-Haziran dönemine baktığımızda ise otomobil ve hafif ticari araç pazarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 55,3 oranında yükseliş gösterdi. Otomobil satışları, 2023 yılı Ocak-Haziran döneminde geçen yıla göre yüzde 54,5 oranında artarak 429 bin 870 adet, hafif ticari araç pazarı yüzde 58,2 artarak 125.997 adet oldu.

Kullanıcıların tercihlerine göre bakıldığında ise satılan otomobillerin yarısına yakınının SUV olduğu görülüyor. C segmenti modellerin revaçta olduğu pazarda benzinli otomobillerin payı ise yüzde 69’a ulaştı. 

Elektrikli otomobiller de model sayısının artışı ile birlikte pazarda daha fazla tercih edilmeye başlandı. Geçtiğimiz yılın ilk altı ayında  iki bin 263 elektrikli otomobil satılırken bu yıl sayı 12 bin 792 adete ulaştı. 

Geciken teslimatlar da rekorda etkili 

BloombergHT’de canlı yayına katılan ODMD Başkanı Ali Haydar Bozkurt, satış sonuçlarını değerlendirirken “Haziran ayında tüm zamanların en yüksek satışı yapıldı. Aslında buna satış da diyemiyoruz çünkü geçtiğimiz aylarda yapılan satışların yani sıraya giren müşterilerin gelen araçlarının teslimatı daha çok haziranda ulaştığımız rakam” diye konuştu. Bozkurt, Bugün yaşadığımız bu rekor satış, geçmiş 3 buçuk yılın karşılanamayıp da ötelenen birikimi gibi de değerlendirilebilir” dedi.