fbpx
Otomobilog

Haberler, Özel Haber, Manşet

Güneş elektriklilerin geleceği mi olacak?

Elektrikli otomobiller hayatımıza hızlı bir şekilde giriyor. Neredeyse tüm markalar elektrikli modellerini satışa sundu veya sunma hazırlığını yapıyor. Fakat bu yeni teknoloji ile birlikte şehirlerin

Elektrikli otomobiller hayatımıza hızlı bir şekilde giriyor. Neredeyse tüm markalar elektrikli modellerini satışa sundu veya sunma hazırlığını yapıyor. Fakat bu yeni teknoloji ile birlikte şehirlerin şarj alt yapıları aynı hızlı gelişmiyor. Her ne kadar gelişme kaydetsek de şarj işinin istenilen düzeye gelmesi biraz daha zaman alacak. 

Hollandalı Lightyear ise bu konuyu güneş enerjisi ile çözmeyi düşünüyor. Lightyear iş geliştirmeden sorumlu Başkan Yardımcısı Tom Selten, standart bir elektrikli otomobile göre yüzde 80 daha az şarj gerektiren ve aynı batarya kapasitesiyle iki kat menzil sunabileceklerini söylüyor. Bu sözlerin ne kadar gerçekçi olduğunu ise ilk Lightyear 0 modelleri müşterilere teslime edilmeye başladığında göreceğiz. 

Elektrikli otomobiller ile karavancılık bitecek mi?

Ağırlık olabildiğince düşük tutulmuş

Lightyear, karbon fiber ve alüminyum kullanımı ile boyu beş metreyi aşan otomobilin ağırlığı 1575 kg’da tutulabilmiş. Gözyaşı damlası formundaki otomobil, 0,19’dan daha düşük bir sürtünme katsayısı olduğu da üreticinin iddiaları arasında. 

Lightyear 0’ın 0-100 km/s hızlanması ise 10 sn civarında gerçekleşiyor. 60 kWh’lik küçük bir pil paketine sahip olan otomobil kaput ve tavanda bulunan güneş panelleri ile bin km’lik bir menzil sunuyor. Tabi bu değer güneşli İspanya’da yaşıyorsanız mümkün. Sadece güneş panellerinden elde edilen 70 km ekstra menzil, Glasgow gibi nispeten daha az güneşli bir bölgede ise günde 30 km’ye düşüyor. 

Güneş enerjisi ile elektrikli otomobillerin şarj ve menzil sorununu ortadan kaldırmak mümkün mü? Lightyear bunun cevabını arıyor

250 bin Euro başlangıç fiyatı ile İngiltere’den sipariş kabul etmeye başlayan Hollandalı üretici Lightyear 0’dan 946 adet üretecek. 

İçten yanmalılara fiyatıyla rakip olacak

Lightyear İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Tom Selten, hedeflerinin yıllık 100 bin adete ulaşmak olduğunu belirtirken ailelerin de sahip olabileceği, içten yanmalı modellere rakip olabilecek, 30 bin Euro’dan başlayan fiyatlara sahip olacak Lightyear 2’nin üretimine de başlayacaklarını söylüyor. 

Güneş enerjisinin elektrikli otomobillerin geleceğinde nasıl bir rol oynayacağını zaman gösterecek fakat Lightyear’ın fikrinin kötü olduğunu da söyleyemeyiz.