fbpx
Otomobilog

Haberler, Özel Haber, Manşet

Dünyanın en büyük Cherokee’si tanıtıldı

Jeep Grand Cherokee L’nin üzerindeki örtü sonunda kaldırıldı. Grand Cherokee L'nin dış tasarımı aşina olduğumuz Grand Cherokee'den biraz farklı. Otomobilin ön kısmında ince, yatay farlar

Jeep Grand Cherokee L’nin üzerindeki örtü sonunda kaldırıldı. Grand Cherokee L’nin dış tasarımı aşina olduğumuz Grand Cherokee’den biraz farklı. Otomobilin ön kısmında ince, yatay farlar yer alırken, geleneksel yedi parçalı ızgara korunmuş. Gündüz farları ise tamponun alt kısmında yer alıyor. Donanım seviyesine göre bu farlar LED olarak tercih edilebiliyor. Yandan bakıldığında Grand Cherokee L’nin artan boyu fark ediliyor. Aks aralığı  3091 mm iken SUV’un toplam uzunluğu ise  5204 mm. 

Grand Cherokee L’nin içi, dış tasarımının aksine beş koltuklu Grand Cherokee’den farklı. Yeni UConnect 5 bilgi-eğlence sistemini kullanan Grand Cherokee L, kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto içeren 8.4 inç dokunmatik ekrana sahip yepyeni bir gösterge paneli bulunuyor. İsteğe bağlı olaraksa veya isteğe bağlı 10,1 inç dokunmatik ekran satın alınabiliyor. Üçüncü koltuk sırasının arkasında 484 lt’lik bir bagaj bulunuyor. Üçüncü sıra katlandığında 1328 lt’ye ulaşan hacim arka koltukların tamamı katlandığında ise 2396 lt’ye kadar artırılabiliyor. 

Jeep Grand Cherokee L, dört donanım seviyesinde satışa sunulacak. Baz donanım olan Grand Cherokee L Laredo’da manuel olarak ayarlanabilen deri direksiyon, 8.4 inç bilgi-eğlence ekranı ve 18 inç jantlar standart olarak sunuluyor. 

Summit uzantısını taşıyan en üst donanım seviyesinde ise soğutmalı ön ve ikinci sıra koltuklar, hafızalı ve masajlı ön koltuklar, 19 hoparlörlü McIntosh ses sistemi, Aktif Sürüş Yardımı ve standart olarak 10.1 inçlik bir bilgi-eğlence ekranı içeriyor.

Jeep Grand Cherokee L’de motor gamının en alt seviyesinde 290 bg  ve 348 Nm tork değerine sahip Pentastar 3.6 lt V6 motoru bulunuyor. Bu motorun yanında  ayrıca 357 bg ve 529 Nm tork sunan 5.7 litrelik bir Hemi V8 var. Her iki motorda da sekiz ileri otomatik şanzıman standart olarak sunulurken dört tekerlekten çekiş sistemi opsiyonel olarak bulunuyor. 

Jeep Grand Cherokee’nin diğer önemli özellikleri arasında, standart modda 213 mm yerden yükseklik sağlaya Quadra-Lift adaptif havalı süspansiyon sistemi yer alıyor. . Off-Road 1 ayarında yükseklik 40 mm, Off-Road 2 ayarıyla 61 mm artıyor. Aero modunda ise sürüş yüksekliği 20 mm azalıyor. 

Standart olarak sunulan güvenlik sistemleri arasında ise otomatik acil durum fren sistemi, arka çapraz yol algılama, dur-kalk özellikli adaptif hız sabitleyici, şeritten ayrılma uyarısı ve şeritte kalma yardımı yer alıyor. Bu yılın sonunda bir Eller Serbest Aktif Sürüş Asistanı sistemi de kullanıcılara sunulacak. 

Jeep Grand Cherokee’nin Türkiye’de ne zaman satışa sunulacağı ve fiyatları konusunda ise bir açıklama henüz yapılmadı.