fbpx
Otomobilog

Haberler, Özel Haber, Manşet

Skoda’dan 600 bin araçlık geri çağırma

Skoda, hava yastığında meydana gelen ve sürücülerin yaralanmasına neden olabilecek bir hata nedeniyle dünya çapında 600 bine yakın aracı geri çağıracak.  SKODA GERİ ÇAĞIRMA SORGULAMA

Skoda, hava yastığında meydana gelen ve sürücülerin yaralanmasına neden olabilecek bir hata nedeniyle dünya çapında 600 bine yakın aracı geri çağıracak. 

SKODA GERİ ÇAĞIRMA SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN

Alman Federal Motorlu Taşıtlar Kurumu’nun 31 Mart 2023 tarihli duyurusunda 2012 ile 2017 yılları arasında üretilmiş, Citigo, Roomster, Fabia, Rapid, Yeti, Kodiaq, Octavia, Superb modellerini kapsayan 580 bin 68 aracın hava yastıklarında yaralanmaya sebep olabilecek bir hata tespit edildiğini açıkladı. 

Söz konusu açıklamaya göre geri çağırmaya konu olan otomobillerde metal bir parça nedeniyle hava yastıkları kontrolsüz olarak açılarak yolcuların metal parçaları nedeniyle yaralanmasına sebebiyet verebiliyor. 

Geri çağırma Türkiye’de geçerli mi? 

Federal Motorlu Taşıtlar Kurumu, sadece Almanya’da 3 binin üzerinde aracın durumdan etkilendiğini belirtirken bugüne kadar bir yaralanma gerçekleştiğini bildirdi. 

Bu yıllar arasında üretilen Skoda’lardan kaç tanesinin Türkiye’de satıldığı ile ilgili olaraksa marka tarafından herhangi bir duyuru yapılmadı. 

Alman Federal Motorlu Taşıtlar Kurumu tarafından yapılan açıklamanın orijinaline buradan ulaşabilirsiniz