fbpx
Otomobilog

Haberler, Özel Haber, Manşet

Nissan GT-R 2024 için yenilendi

Nissan GT-R  yıllar boyunca markanın meraklıların zihninde kalması için üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. Efsanevi Skyline ailesinin adından ayrılsa da çift turbolu 3.8 lt’lik V6’sı ve dört

Nissan GT-R  yıllar boyunca markanın meraklıların zihninde kalması için üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. Efsanevi Skyline ailesinin adından ayrılsa da çift turbolu 3.8 lt’lik V6’sı ve dört tekerlekten çekiş ile zorlu rekabete rağmen hâlâ yerini koruyan akıllara durgunluk veren bir performans sunuyor. Ancak mevcut GT-R’nin 2007’de piyasaya sürülmesinden bu yana çok çok uzun zaman geçti ve parlaklığı çoğunlukla küçük de olsa yıllarca süren istikrarlı güç yükseltmeleri ve diğer ince ayarlardan sonra bile solmaya başlıyor.

2024 Nissan GT-R: Kral geri mi döndü? 

Otomotiv sektörünün büyük bir kısmı elektrikli otomobillere yönelmişken kimilerimiz GT-R’ın üretimine son verileceğinden korkarken bir kısmımız ise gelecek nesil, R36 kasa kodu ile anılması muhtemel olan GT-R için çizimler yapmaya devam ediyoruz. 

Bugünse güzel bir haberimiz var. GT-R  2024 yılı için geri döndü. Bu kadar iyi olmayan başka bir haberimizse otomobilin beklenen kadar büyük bir değişim geçirmedi. Küçük bir yüz ve popo kaldırma operasyonundan sonra GT-R daha iyi bir yol tutuş ve biraz daha rafine bir görünüm ile döndü. 

En göze çarpan fark, GT-R’nin daha köşeli bir görünümü benimseyen yeni ön yüzü. Son altı yıldır görmeye alıştığımız V-Motion ızgara yerini R34 Skyline’yi anımsatan geniş bir radyatör ızgarasına bıraktı. Nissan’ın açıklamasına göre mühendisler yeni ızgarada sürtünmeyi düşürmek ve soğutmayı iyileştirmek için daha ince bir doku bile kullanmışlar. Ön tamponun köşelerinde ise altıgen şekilli gündüz sürüş farları da yer alıyor. 

Arka tamponun altında dört tane egzoz çıkışını çevreleyen difüzör de yine ön ızgara gibi ince petek yapısına sahip. Tasarımı daha da agresifleşen arka kısımda bagaj kapağının daha keskin bir versiyonu bulunuyor. 

Nissan tüm bu aerodinamik işlemler ile sürtünme katsayısının 0.26 Cd’de kaldığını ama daha yere basma gücünün artırıldığını söylüyor. 

2024 GT-R ile birlikte T – Spec de geri geldi. Bu modeller birlikte Nissan GT-R ailesinde yeniden R34 GT-R ile özdeşleşmiş Midnight Purple ve Millennium Jade renklerini de sunmaya başlıyor. T-Spec’in daha geniş çamurluklarının altında yer alan 20 inçlik jantlar ayrıca NİSMO versiyonunu durdurmak için kullanılan karbon seramik fren diskleri için de yeterli alan sağlıyor. 

Kaput altı değişmedi 

Nissan GT-R’ın dış görünümünü hafifçe makyajlasa da kaput altına hiç dokunmamış. 3.8 lt’lik çift turbolu V6 yine 565 bg güç ve 632 Nm tork üretiyor. Tamamen el yapımı titanyum egzoz ile birlikteyse GT-R’ın muhteşem sesi korunmuş. Nissan’ın ön ve arka arasında tork dağılımını değiştiren ATTESA ET-S dört tekerlekten çekiş sistemi ve çift kavramalı otomatik şanzıman da yeni GT-R’da da yer alıyor. 

Bu beygir gücü rakamı yeterli değilse veya zaten seçkin olan kalabalıktan uzaklaşmak istiyorsanız, NISMO modeli de 2024 model yılı için geri dönüyor. 600 bg’ye ulaşan güç ve 651 Nm tork ile NISMO hissedilir bir fark yaratıyor. Nissan bir GT-R’da ilk kez, tutuşu daha da artırmak için önde  sınırlı kaydırmalı bir diferansiyel kullanırken devreye girerken, önde 16,1 inç ve arkada 15,3 inçlik daha büyük fren diskleri de otomobili daha iyi durmasını sağlıyor. 

Otomobilseverler olarak Nissan’ın GT-R efsanesini devam ettirmesinden tabi ki mutluyuz. 16 yılın ardından artık aha kapsamlı değişiklikler de görmek istediğimizi saklayamayız. 2024 yılı için yenilenen GT-R ile birlikte R36 için de umut olduğunu söyleyebiliriz. 

2024 Nissan GT-R’ın tanıtımını da izlemek isteyenler için buraya bırakalım