fbpx
Otomobilog

Haberler, Manşet

İstanbulpark’tan Formula açıklaması

                                                 

                                                                                                                                         İstanbulpark pistinin işletmecisi İntercity, TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağ’ın yaptığı Formula 1 açıklamalarına cevap geldi.

İntercity’nin 2020 ve 2021 yılında kendi imkânları ile Formula1 yarışlarının düzenlenmesini sağladığının belirtildiği açıklamada, “Bu süreçte Tosfed yarışların sadece sportif hizmetlerini vermekle yükümlü olup, bunu da ‘fahiş fiyatlarla’ Intercity İstanbul Park’a fatura ederek bedelini almıştır” denildi.

Geçtiğimiz yıl düzenlenen Formula 1 yarışında yaşanılanlara değinilen açıklamada, “Tosfed başkanının hatırladığımız tek ‘katkısı’ yarış sürecinde çakarlı araçlar ve korumalarla birlikte pistin girişinde oluşturdukları kaos ile bulunduğu konuma yakışmayacak şekilde, kapıda işini yapmaya çalışan görevlilerle ettiği kavgalar ve kendisi hakkında bu olayla ilgili yapılan savcılık şikayetidir. Bulunduğu makamın vermiş olduğu sorumluluğu taşıyamayan Tosfed başkanı, yalan beyan ve açıklamalarıyla bu hassas sürece zarar vermeye devam etmektedir” denildi.

İstanbulpark’ın her yıl milyonlarca dolar işletme giderinin olduğu belirtilen açıklamada, “9 yıldır sahip çıkıp başarı ile yönettiğimiz Intercity İstanbul Park’a ödediğimiz kira bedelinin yanı sıra, tüm tesisin bakım ve onarım ihtiyaçları için bugüne kadar harcanan miktar şu an itibariyle 85 milyon dolara ulaşmıştır. Ülkemizin en değerli yatırımlarından biri olan Intercity İstanbul Park’ın, federasyon tarafından bu bedeller karşılanarak işletilmesi imkansızdır. Ayrıca şahsi menfaatler ve egolar uğruna, yaklaşık 50 milyon dolar bütçeli bir yarış olan Formula 1 için kamu kaynaklarının heba edilmesini teklif etmek ve hatta düşünmek bile vatana millete ihanettir” ifadelerine yer verildi.