fbpx
Otomobilog

Haberler, Manşet

Dünyanın 1 numaralı madeni yağ tedarikçisi yine Shell

Shell Madeni Yağ Çözümleri, 15. kez üst üste dünyada madeni yağlar pazarının lideri oldu. Uluslararası danışmanlık ve araştırma şirketi Kline & Company’nin açıkladığı madeni yağlar
Shell Madeni Yağ Çözümleri, 15. kez üst üste dünyada madeni yağlar pazarının lideri oldu. Uluslararası danışmanlık ve araştırma şirketi Kline & Company’nin açıkladığı madeni yağlar pazar analizi raporuna göre Shell, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın ‘1 numaralı Madeni Yağ Tedarikçisi’ oldu.  

Derince’de üretilen madeni yağ 65 ülkeye ihraç ediliyor 
Akdeniz’deki tek gres ve en büyük madeni yağ üretim tesisi olan Derince’deki Shell Madeni Yağ ve Gres Üretimi Tesisi’nde 2021 yılında 135 bin litre’nin üzerinde madeni yağ ve gres üretti, ayrıca Türkiye’den 65 ülkeye ihracat gerçekleştirdi. Yarattığı ihracat geliri ile de ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Dünya çapında üst üste 15 yıldır 1 numaralı madeni yağ tedarikçisi olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Shell & Turcas CEO Emre Turanlı; “Dünyadaki madeni yağlar sektöründeki liderliğimizi, inovasyon gücümüz sayesinde sürdürüyoruz. Hedefimiz, tüm iş ortaklarımıza yüksek performanslı geniş ürün portföyümüzle hizmet etmektir. Başarımızda emeği olan çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. 
Shell & Turcas; başta otomotiv olmak üzere enerji, demir çelik, inşaat, madencilik ve genel imalat gibi sektörlerde, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli madeni yağ ürünlerinin üretimini, satış ve pazarlamasını da gerçekleştiriyor.
Shell’in madeni yağ portföyü, otomotiv sektörüne yönelik Shell Helix ve Shell Rimula motor yağlarının yanı sıra, Shell Tellus, Shell Omala, Shell Mysella, Shell Argina vb. endüstriyel yağlar ve gres markası Shell Gadus ürünlerinden oluşuyor. 
Shell, her yıl AR-GE çalışmalarına 1 milyar doların üzerinde yatırım yapıyor. ABD, Almanya, İngiltere, Hollanda ve Japonya’da madeni yağ konusunda uzmanlaşmış araştırma laboratuvarları bulunuyor. Bu laboratuvarlarda çalışan yaklaşık 200 bilim insanı ve madeni yağ mühendisi, her yıl milyonlarca kilometrelik saha denemeleri gerçekleştiriyor. Bu çalışmaların bir sonucu olarak Shell’in madeni yağ, baz yağ ve gres alanlarında 150’den fazla patenti bulunuyor.