fbpx
Otomobilog

Haberler, Özel Haber, Manşet

Mercedes bir ilke imza atıyor

Mercedes, Yeni S-Serisi ve EQS’in üçüncü seviye otonom sürüş  ile donatılacak ilk modeller olacak şekilde ayarlanan üçüncü seviye otonom sürüş teknolojisinin 2022 başlarında kullanıma sunulması için

Mercedes, Yeni S-Serisi ve EQS’in üçüncü seviye otonom sürüş  ile donatılacak ilk modeller olacak şekilde ayarlanan üçüncü seviye otonom sürüş teknolojisinin 2022 başlarında kullanıma sunulması için onay aldı. Teknoloji, Alman Federal Motorlu Taşımacılık Otoritesi (KBA) tarafından onaylandı ve Mercedes’in dünyada “uluslararası geçerli” koşullu otomatik sürüş sistemiyle donatılan ilk otomobili üreteceği anlamına geliyor.

Drive Pilot adı verilen sistem, hızı, araçtan ve önden olan mesafeyi kontrol ederek ve bir şerit içinde konumlandırarak 60 km/s’e kadar hızlarda sürüşü devralabiliyor. Sistem, piyasaya sürüldüğünde yalnızca Almanya’da mevcut olacak ve ülkenin 13 bin km’nin üzerindeki otobanıyla sınırlı olacak. Mercedes, sürücülerin ellerini direksiyondan çekmelerine ve araçlarının merkezi bilgi-eğlence ekranında e-postaları sıralama ve çevrimiçi alışveriş gibi “yardımcı görevleri” gerçekleştirmelerine izin vereceğini söyledi.

Sistem, bir nesnenin uzaklığını lazer ile belirlemeye yarayan lidar sensörler,  kameralar, mikrofonlar ve bir ıslaklık sensörü kullanırken, yol geometrisi ve trafik olaylarını sürekli olarak bir 3D dijital haritadan okuyacak.  Yol işaretlerini  okuyabilen sistem ayrıca polis, itfaiye ve ambulans gibi araçları da tanıyabiliyor. 

Mercedes’in baş teknoloji sorumlusu Markus Schafer,  “Bu lidar tabanlı sistemle, müşterilerimize benzersiz, lüks bir sürüş deneyimi sunan araçlarımız için yenilikçi ve bir teknoloji geliştirdik ve onlara en önemli şeyi sağladık: zaman.

Schafer,  “Yetkililerin onayıyla bir atılım gerçekleştirdik, Almanya’da koşullu otomatik sürüşü seri üretime sokan ilk üretici olduk. Otomatik sürüşte öncü çalışmalarımızı bir kez daha kanıtlıyor ve aynı zamanda radikal bir paradigma değişimi başlatıyoruz. 136 yıllık otomotiv tarihinde ilk kez araç, belirli koşullar altında dinamik sürüş görevini üstleniyor” dedi.