fbpx
Otomobilog

Haberler, Özel Haber, Manşet

Smart’ın ilk SUV’u 2022’de geliyor
Mercedes tasarlayacak Geely üretecek

Küçük otomobil üreticisi Smart, ilk SUV'unu 2022'de piyasaya süreceğini doğruladı. Smart’ın ilk SUV’u Çinli Geely tarafından geliştirilen yeni bir modüler elektrikli platform kullanacak. Bu, aynı

Küçük otomobil üreticisi Smart, ilk SUV’unu 2022’de piyasaya süreceğini doğruladı. Smart’ın ilk SUV’u Çinli Geely tarafından geliştirilen yeni bir modüler elektrikli platform kullanacak. Bu, aynı zamanda Daimler ve Geely arasında 2020 başlarında başlayan küresel işbirliğinin ardından Smart markası adı altında yapılan ilk model duyurusu oldu. 

Smart bugüne kadar hiç SUV üretmemiş olsa da bu fikre yabancı değil. 2005 yılında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda ForMore ismini taşıyan bir kompakt SUV tanıtımını yapmaya hazırlanan marka, prototip henüz tamamlanmadan bundan vazgeçti. 2012 yılında ise ForUs ve ForStars konseptleri açıklansa da üretime geçeceklerine dair bir işaret yoktu. 

Smart Küresel Satışlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Daniel Lescow’un Linkedin’deki bir blog gönderisine göre, yeni model firmanın kompakt ilkelerinden vazgeçmeyecek. “Süper kompakt” dış boyutları ve iç mekânın akıllıca kullanımı ile bir Smart olarak “anında tanınabilir” olacak.

Smart’ın ilk SUV’si Çin’de üretilecek. Mercedes tarafından tasarlanacak olan otomobilin üretimini ise Geely üstlenecek. Lescow, yeni modelin Avrupa’ya geleceğini ve EuroNCAP testlerinden beş yıldız alacağını söylüyor. 

Smart SUV kompakt bir araç olsa da, mevcut şehir otomobillerinden daha büyük bir boyuta sahip olacak. Geçen Ocak ayında, Smart, “premium elektrikli araçlar” segmetine geçiş yapacağını da doğruladı. Bu nedenle, yeni SUV, Peugeot e-2008 ve DS 3 Crossback E-Tense ile rekabet edecek boyutlarda olacak. 

Smart SUV, Geely’nin yeni Sürdürülebilir Deneyim Mimarisi (SEA) üzerine inşa edilecek. Bu yeni platform gelecek yeni Smart’larda ve Geely’nin sekiz markasına ait modellerde de kullanılacak. Sürdürülebilir Deneyim Mimarisi (SEA) Volvo XC40 ve Polestar 2’nin de temelini oluşturan CMA platformuna dayanıyor. Volvo’nun patronu Håkan Samuelsson, yeni kompakt Volvo’ların da bu platformu kullanacağını onayladı.

Geely, SEA’yı modüler olarak tanımlıyor ve şehir otomobillerinden büyük sedanlara kadar çeşitli araçlar için uygun olduğunu söylüyor. Platformun dört tekerlekten çekişli hafif ticari araç versiyonu da geliştiriliyor.

Temel özellikler henüz açıklanmadı, ancak en geniş haliyle SEA platformu, tek bir şarjla 700 km kat edebilen elektrikli otomobilleri destekleyecek. Ayrıca bu platform yeni nesil otonom sürüş destek sistemlerine de uyumlu olacak. 

Smart’ın ilk SUV’si boyutları göz önüne alındığında 700 km menzile sahip olamayacak gibi görünüyor. Fakat gerçek rakibi olan Peugeot ile rekabet edebilmesi için yaklaşık 300 km’lik kapasiteye sahip olması gerekiyor. Hyundai Kona içinse bunu yaklaşık yüzde 50 daha artırması gerekecek.