fbpx
Otomobilog

Haberler, Özel Haber, Manşet

İşte Hyundai’nin yeni elektriklisi: Ioniq5

Hyundai, yeni Ioniq markasının ilk modeli olan Ioniq 5’in yeni görüntülerini yayınladı. Markanın "Elektrikli otomobil tasarımında temel bir değişim" olarak tanımladığı yeni otomobilin şubat ayında

Hyundai, yeni Ioniq markasının ilk modeli olan Ioniq 5’in yeni görüntülerini yayınladı. Markanın “Elektrikli otomobil tasarımında temel bir değişim” olarak tanımladığı yeni otomobilin şubat ayında tanıtılması bekleniyor. Ioniq 5 aynı zamanda Hyundai ve Kia’nın modüler elektrikli platformunun (E-GMP) üstüne geliştirilen ilk seri üretim modeli.

Koreli şirketin 2019 yılında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gösterdiği 45 konseptinin çizgilerini taşıyan Ioniq 5 tasarımının, oranları ve duruşu sayesinde “yalnızca özel elektrikli otomobillerde keyfini çıkarabileceğiniz benzersiz bir deneyim” sağladığını öne sürüyor.

Yeni tasarım öğeleri arasında “Parametrik Pikseller” adı verilen otomobilin önünde yer alan süsleyen küçük piksel benzeri aydınlatma öğeleri, katlanabilir bir kaput ve 20 inç aerodinamik açıdan optimize edilmiş tekerlekler yer alıyor. Hyundai’nin global tasarım patronu SangYup Lee, otomobilin “tüm elektrikli otomobil tasarım deneyimlerinin ölçüleceği yeni bir standart” oluşturduğunu güvenle belirtiyor.

Ioniq 5’te bulunan teknoloji, otomobili3.5kW, 110 / 220v sunan bir güç kaynağına da çeviriyor. Hyundai’ye göre Ioniq5 büyük bir fırında hindi kızartmak için yeterli. Ultra hızlı şarj ile 161 km menzil için aracın beş dakika şarj edilmesi yeterli olacak. 

Ioniq 5, önümüzdeki dört yıl içinde Ioniq şemsiyesi altına girecek üç elektrikli araçtan ilki olacak. Model isimlendirmesinde Volkswagen’in I.D serisine benzer bir sayısal adlandırma stratejisi kullanacak. Tek sayılar SUV’ları temsil ederken sedan ve diğer modeller için çift sayılar kullanılacak.

Ioniq 5’i 2022’de, alçak Prophecy konseptinden ipuçları alacak olan Ioniq 6 elektrikli spor sedan takip edecek. 2024’te ise Ioniq 7 adlı büyük bir SUV ile tanışacağız. Her üçünün de nihai üretim tasarımları tamamlandı. Bununla birlikte, Hyundai daha önce her birinin kendine özgü ve farklı bir tasarıma sahip olmasını planladığını söylemişti, ancak 45 ve Prophecy konseptlerinde görüldüğü gibi hepsinde piksel farlar yer alacak.

Tanıtılacak tüm modellerde E-GMP kullanılacak. Uzun dingil mesafesi ve düz zemini ile bu platform her modelin geniş bir iç mekâna sahip olmasına olanak tanıyor. 

Hyundai ayrıca tüm Ioniq markalı modellerin “kesintisiz bir yolculuk için araç içi ve araç dışı deneyimleri entegre etmek için” gelişmiş bağlantı özellikleri sunacağını söylüyor.

Hyundai Ioniq, yeni model yelpazesinin bir parçası olmayacak, bu da ya yeniden adlandırılacağını ya da tamamen değiştirileceği anlamına geliyor.

Hyundai, 2025 yılına kadar, yıllık elektrikli otomobil satışlarını yarım milyonun üzerine çıkarmak için 16 yeni otomobil piyasaya sürmeyi planlıyor ve bu, 2019’daki toplam satışlarını yüzde 10’undan biraz fazlasına denk geliyor.