fbpx
Otomobilog

Haberler, Özel Haber, Manşet

Yeni MINI 2023’te geliyor: Hem çok tanıdık hem de bambaşka

MINI, 2023 yılında BMW yönetimi altındaki dördüncü jenerasyonunu görücüye çıkarmaya hazırlanıyor. Bugüne kadar yapılanların en kapsamlısı olacağı söylenen yenilemem operasyonu sonucunda model gamına bir kompakt

MINI, 2023 yılında BMW yönetimi altındaki dördüncü jenerasyonunu görücüye çıkarmaya hazırlanıyor. Bugüne kadar yapılanların en kapsamlısı olacağı söylenen yenilemem operasyonu sonucunda model gamına bir kompakt SUV katılacak. Countryman de bu yenileme operasyonu ile birlikte elden geçirilecek. 

Yeni SUV ve elden geçirilecek olan Countryman ile birlikte MINI’nin model gamı daha geniş kitlelere ulaşabilecek. Fakat Körber, üç kapılı hatchback’in felsefesine sadık kalacağını söyledi. Cooper modelini Porsche’nin amiral gemisi 911 ile karşılaştıran Körber, “Porsche’nin temsil ettiği her şey için 911 dikkatlice geliştirilmek zorundaydı. Bu bizim için de farklı değil. Porsche’de zamanı geldiğinde bir adım ileri attı ve şimdi çok daha geniş bir model ailesine sahipler” dedi. 

Bern Körber, MINI’nin köklerine bağlı kalmaya devam edeceğini ama bunun model gamının genişlemesine engel olmayacağını söyledi

“Önemli olan yeni modellerin de MINI DNA’sına sahip olması” diyerek devam eden Körber, MINI’nin 60 yıl sonra önemli bir adım atarken köklerine de sahip çıkması gerektiğini bunu da üç kapılı hatchback’in yapacağını söyledi.  Körber, “2023’te göreceğiniz şey büyük bir adım atarak – 20 yıl boyunca atılmış en büyük adım- yenilenmiş olacağımız. Ancak bu kesinlikle bir MINI olacak” dedi. 

Tasarım Şefi Oliver Heilmer, MINI markasının güçlü mirasını kendini yeniden keşfetme ihtiyacıyla dengelemenin günlük uğraşlarından birisi olduğunu söyledi. Kısa süre önce ortaya çıkan Urbanaut konseptinin üretim versiyonu gibi gelecekteki modellerin markayı yeni yönlere itebileceğini ima etmesine rağmen, MINI’nin üç kapılı hatchback için daha temkinli bir yaklaşım sergilediğini söyledi.

Heilmer, “Üç kapılı hatchback’in  gelecek nesline yaklaştıkça, tek bir adımda çok fazla şeyi değiştirmemek için daha dikkatli olmamız gerekiyor” dedi. “MINI olarak tanınan şeyi koruyacağız. Bu sadece tasarım özellikleri değil, aynı zamanda oranlar, kompakt yapı ve arkadaş canlısı kişiliktir.”